Váchová Yvonne roz. Maneová

Váchová Yvonne roz. Maneová / 1969

1983 – 1987 SUPŠ Václava Hollara v Praze, obor Propagační výtvarnictví a grafika

1987 – 1993 VŠUP v Praze, Ateliér ilustrace a grafiky, Mikula Jiří / Šalamoun Jiří; Ateliér grafického designu a plakátu, Ziegler Zdeněk

Diplomová práce: Barevný dům

 

Čím jste se živila bezprostředně po skončení studia?  Co Vás živí teď?  

“Po skončení studia jsem pracovala se svým mužem jako výtvarná redaktorka dětského časopisu Sluníčko a později Mateřídoušky pro starší děti. Kreslila a tvořila jsem ilustrace, koláže, vystřihovánky, upravovala grafickou podobu časopisů a podílela jsem se na změně nového loga u obou časopisů a zpracovala jejich finální podobu. Vytvářela jsem plakáty, pozvánky, PF-ka, graf. úpravu knihy pohádek z časopisu, návrhy na trička a dárkové předměty pro Sluníčko po dobu 10 ti let.”

 

Naplnila se Vaše očekávání z doby studia? V čem ano, v čem ne?

“Mezitím se mi narodily dvě děti a v tomto období ve Sluníčku se naplnila má očekávání z doby studia. Využila jsem znalosti z oblasti ilustrace i propagační tvorby. Bohužel jsem se necítila od školy připravená na obchod, umět prodat své schopnosti, jak se prosadit a co nejvíce uplatnit, kde a jak získat kontakty, jak na sebe upozornit i mimo ČR. Na UMPRUM se neučily jazyky. Málokdo z naší generace umí dobře anglicky. Některé tyto možnosti přišly s nástupem digitální doby počítačů, mobilů, nových technologií a aplikací, ale, jakoby se naše analogová studia propadla v minulosti a museli jsme začít znovu a každý sám. Naštěstí mám více talentů, které jsem využívala k přivýdělku již za studií. V současnosti jsem (freelancer) „na volné noze“. Vydělávám prací u filmu. Točím reklamy, fotím, využívám herecké schopnosti jsem profesionální tanečnice. Spolupracuji především pro zahraniční produkce. Stále maluji a vytvářím menší grafické návrhy, občas vystavuji, ale na vydělávání to bohužel nestačí.”