Šustr Pavel

Šustr Pavel / 1967

1982 – 1986 Střední průmyslová škola Uherské Hradiště, obor Elekto / počítače / programování

1986 – 1987 VUT Brno, Fakulta Elektrotechniky

1987 1993 VŠUP v Praze, Ateliér designu výrobků a dopravních prostředků ve Zlíně,  Kovář Zdeněk / Škarka Pavel

Diplomová práce:  Kachlová kamna, nové dekory a reliéfy litých kachlí

 

Čím jste se živil bezprostředně po skončení studia?  Co Vás živí teď?  

“Ještě na škole jsem se seznámil v pivovaru na brigádě s mým budoucím kolegou, který pořádal koncerty a já mu maloval plakáty. Po státnicích už jsme měli fungující reklamní a produkční agenturu s dalšími společníky, kancelář v centru našeho města, ale musel jsem na rok na vojnu, naplno jsme začal pracovat až po návratu na podzim 1994. Agentura pak nedopadla moc dobře, museli jsme oba odejít, ostatní společníci nás přehlasovali a nasměrovali činnost jinak, než jsme chtěli.

Pak jsem pracoval na volné noze nebo pro reklamky, nyní mám vlastní grafické studio, věnuji se hlavně obalovému designu, průmyslovým a technicky zaměřeným firmám řešíme marketing, ze střední školy si pamatuju hodně technických znalostí – dnes velká výhoda. S manželkou máme také velkoobchod, výrobu a vetší eshop, dáváme práci 11 lidem. Obchodujeme skoro po celé Evropě s potřebami pro volnočasové aktivity. Na vlastní produkci si navrhuju obaly, etikety, výstavní stánky, vydáváme vlastní časopis, připravujeme PR články, FB kampaně atd. Hodně cestuju. Nikdy mě nenapadlo, že bych měl jít učit a někomu radit, když se člověk může realizovat ve vlastních firmách, získávat zkušenosti, svět kolem se rychle mění. Každodenní práce a nové výzvy ( příležitosti ) jsou pro mne motor, abych nevypadl z rytmu.”

 

Jaké místo zastává diplomová práce v rámci Vaší tvorby? (nezávislé k předcházející tvorbě/experiment/další umělecké směřování)

“No, myslel jsem, že nám třeba po škole pomůže začít Design Centrum nebo podobně zaměřená asociace, když byly zrušeny „výtvarné komise“, ale nestalo se tak. Každý si tu svoji cestičku musel najít sám … v tom je dnes, aspoň pro mne, velká výhoda. Nemusím nikde škemrat a hledat práci.”

 

Odkaz: http://pavelsustr.cz/