Mináriková Martina

Mináriková Martina / 1968

1982 – 1986 SUPŠ Bratislava, obor Keramika

1987 – 1993 VŠUP v Praze, Ateliér kovu, šperku, medailí a glyptiky, Růžička Lubomír / Novák Vratislav Karel / Harcuba Jiří

Diplomová práce:  „Člověk“

 

Čím jste se živila bezprostředně po skončení studia?  Co Vás živí teď?  

“Byla to pořád práce v galerii, později šperky na zakázku z drahých materiálů, jako volnou tvorbu jsem dělala malé šperky/plastiky ze dřeva a dalších „nedrahých“ materiálů, to bylo téma o člověku a o duchovní symbolice, ty byly později nakoupeny do galerií. Ale myslím, že až o dost let později. V začátku mi hodně pomohly i peníze od mého dědy, které dal všem svým vnoučatům, které dokončily vysokou školu. Dost mě ovlivnila i jedna zákaznice, paní Ostrovská. Jezdila s manželem, který byl námořník, po světě, kde nakupovala drahé kameny. S některými z nich jsem měla možnost pracovat a pro šperky jsme vymýšlely různé netradiční designy. V poslední době asi 10 let kromě prací na zakázku a volné tvorby spolupracuji také s mezinárodní překladatelskou společností. Zabývám se technickými překlady z AJ (stroje, přístroje, zařízení). Občas také konzervuji kovové archeologické předměty.”

 

Naplnila se Vaše očekávání z doby studia? V čem ano, v čem ne?

“Nevím, jestli jsem měla v té době někajá konkrétní očekávání. Nicméně, podařilo se mi být součástí velkých mezinárodních výstav šperku pořádaných renomovanými institucemi, být 2 x vybrána na důležitou světovou přehlídku šperku, která se každoročně koná v Mnichově. Realizovala jsem insignie pro několik vysokých škol a zadostiučiněním je pro mne také realizace odznaků pro lékaře a sestry pro Slovenskou lékařskou společnost. Tyto odznaky vycházejí z mé volné tvorby.”

 

Odkaz: http://www.artgallery.sk/pouzivatel.php?getPouzivatel=297